Archiwum Fotozoficzne powstało na bazie dorobku artystycznego i kolekcjonerskiego Andrzeja Różyckiego, przekazanego w depozycie do Uniwersytetu Łódzkiego przez spadkobierców. Jego misją jest rozwijanie tropów praktyki artystycznej, kolekcjonerskiej i teoretycznej, którą realizował Różycki od lat 60. do swojej śmierci w 2021. Wiążą się one z pojęcie Fotozofii, ukutym przez artystę na określenie własnej praktyki, pomiędzy twórczością artystyczną, wystawienniczą, kolekcjonerską, teorią o zabarwieniu filozoficznym, kulturologicznym i antropologicznym. Działanie Archiwum włączone jest w proces dydaktyczny, w ramach Archiwum realizowane są praktyki studenckie, zajęcia, oraz prace licencjackie realizowane w formie projektowej (kierunek Produkcja Teatralna i Organizacja Widowisk). Ponadto, Archiwum Fotozoficzne jest partnerem dla wielu pozauniwersyteckich inicjatyw związanych z postacią i twórczością Różyckiego, współpracując z muzeami, galeriami i festiwalami w całej Polsce. Pomysłodawcą i koordynatorem działań Archiwum jest Karol Jóźwiak.